Mama

Rady dla przyszłych mam bliźniąt.

rady dla przyszłych mam bliźniąt

Zobaczyłaś na teście dwie kreski. Nie możesz doczekać się wizyty u ginekologa, który potwierdzi ciążę. Przed wejściem do gabinetu czujesz ogromne podekscytowanie pomieszane z niepokojem. Chcesz się jak najszybciej upewnić, czy Twoje dzieciątko dobrze się rozwija. Nie podejrzewasz, że największa niespodzianka jeszcze przed Tobą. Nie spodziewasz się, że ten ciemno-jasny obraz z usg spowoduje, że wbijesz się w kozetkę.

Zostaniesz mamą bliźniąt ! Gratuluję całym sercem każdej z Was, która podwójnym szczęściem została obdarowana. Jestem przekonana, że w pierwszych chwilach po usłyszeniu dobrych wieści i zobaczeniu swoich dzieci na monitorze lekarskiej aparatury będziesz w szoku. Bliźniaki to ogrom pracy, ale przede wszystkim to podwójne szczęście, które niejednokrotnie uzmysłowi Ci jak silną kobietą jesteś.

Przygotowałam kilka podstawowych rad dla przyszłych mam bliźniąt. Być może jesteś na początku swojej podwójnej, ciążowej przygody i zechcesz zapoznać się z kilkoma podpowiedziami koleżanki “po fachu”. Być może pomogę ujarzmić mętlik w Twojej głowie.

Wybór lekarza i szpitala.

Uważam, że wybór lekarza, który będzie prowadził ciążę to pierwsza, najważniejsza decyzja przed jaką staniesz. Jeśli masz już ginekologa, któremu ufasz, jesteś zadowolona z przebiegu wizyt ten aspekt masz za sobą. Musisz mieć poczucie, że ” jesteś w dobrych rękach”. Nie ma nic gorszego niż niepewność o zdrowie dzieci. Biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie ciąży może zaistnieć potrzeba hospitalizacji najlepiej będzie, jeśli Twój lekarz prowadzący będzie również pracował w szpitalu, do którego będziesz kierowana. Zagwarantowany będzie dzięki temu ciąg opieki nad Tobą i dziećmi przez lekarza również w szpitalu.

Przygotuj się na to, że w przypadku ciąży bliźniaczej wizyt u ginekologa i badań będzie więcej niż przy ciąży pojedynczej.

Nie wyobrażam sobie decydować się na poród w szpitalu, który nie posiada oddziału intensywnej opieki neonatologicznej. Znam przypadki przedwczesnych porodów w takich szpitalach i wiązało się to zawsze z rozdzieleniem dzieci od matki. Noworodki przewożone są w takich przypadkach do najbliższych szpitali, które posiadają odpowiedni sprzęt. Nikomu nie życzę takich sytuacji, dlatego przyszła mamusiu bliźniaków zdecyduj się koniecznie na poród w szpitalu z oddziałem, który zapewni w przypadku przedwczesnego porodu właściwą opiekę Twoim dzieciom.

Dbaj o kręgosłup.

Ból pleców szczególnie w okolicy krzyżowej dawał mi się we znaki praktycznie od połowy ciąży. Im bliżej rozwiązania, tym ból był coraz silniejszy i doskwierał w każdej pozycji. Starałam się dużo wypoczywać, nie przeciążać kręgosłupa jeszcze bardziej, ale nic poza tym. Myślałam, że po porodzie wszystko wróci do normy. Nic bardziej mylnego. Dlatego będąc w ciąży bliźniaczej zadbaj o swój kręgosłup. Warto regularnie chodzić na basen, wykonywać odpowiednie ćwiczenia, po konsultacji z lekarzem zdecydować się na profesjonalny masaż. Pamiętaj, że po porodzie Twoje plecy nie będą miały szansy na szybki odpoczynek. Schylanie się, podnoszenie, noszenie będzie na porządku dziennym.

Nie martw się na zapas.

Komplikacje w przypadku ciąż mnogich zdarzają się zdecydowanie częściej niż przy ciążach pojedynczych. Takie są medyczne fakty. Nie oznacza to jednak, że każda ciąża zakończy się przedwczesnym porodem. I o tym musisz pamiętać. W momencie, gdy dowiadujesz się od lekarza, że pod Twoim sercem biją dwa prawidłowo rozwijające się serduszka nie zakładaj, że z pewnością poród nastąpi zdecydowanie wcześniej niż powinien. Dlaczego postanowiłam o tym wspomnieć ? Ponieważ ja tak myślałam. Skoro lekarz kilkakrotnie uświadamiał mnie, że jest to ciąża tzw. wysokiego ryzyka, to od razu po usłyszeniu tych słów myślałam o wcześniejszym porodzie, o komplikacjach. A przecież mówił również o tym, że szansa na donoszenie ciąży jest duża. I tak też się wszystko pozytywnie potoczyło. Chłopcy przyszli na świat w 38 tygodniu ciąży.

Z dystansem do ” życzliwych”.

Zdecydowana większość rodziny, znajomych, bądź nieznajomych na ulicy będzie gratulować stanu, w którym jesteś. Niemniej jednak prawdopodobieństwo usłyszenia słowa “współczuję” jest zdecydowanie wyższe, niż przy ciąży pojedynczej. Mogą znaleźć się takie wybitne jednostki, które poczują potrzebę podzielenia się z przyszłą mamą bliźniąt historiami, które z pewnością nie będą miały na celu pozytywnego nastawienia do tego, co przed Tobą. Możesz usłyszeć opowiastki mrożące krew w żyłach na temat problemów z ciążą, o koszmarnych pierwszych latach z bliźniakami, o podwójnych problemach, nieprzespanych latach. Tylko spokój Cię uratuje. Nie panikuj, że pewnie Ty też będziesz przechodzić ze swoimi dziećmi podobne historie. Skoro mówią, że bliźniaki to sama harówka to pewnie Ty też tego doświadczysz. Miej dystans do wszystkich “życzliwych”, których spotkasz na swojej drodze.

Nie odkładaj spraw ważnych na później.

Czekanie na tzw. ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Nie polecam odkładania kompletowania wyprawki na “później”. Przygotuj sobie wszystko na spokojnie, bez niepotrzebnego stresu. O podwójnej wyprawce możecie przeczytać tutaj. Miej w szafie podstawowe rzeczy potrzebne na czas pobytu szpitalnego. Nigdy nie wiadomo, czy nie zajdzie potrzeba nagłej hospitalizacji w czasie ciąży. Sprawą niezwykle ważną przy bliźniakach  i dostarczającą  sporo dylematów jest zakup wózka. Na długość, czy na szerokość ? Nowy, czy używany ? Za ile ? Jakiej firmy ? Pytań jest wiele i należy tą kwestię dobrze przemyśleć. Podejmowanie szybkiej decyzji bez wcześniejszej analizy tematu wózków dla bliźniąt może skutkować tym, że już po pierwszych wspólnych spacerach będziesz mieć ochotę wymienić go na nowy model. Jeśli planujesz remont, musisz wywiązać się ze zleceń zawodowych, odwlekasz wymianę ważnych dokumentów nie czekaj, aż lekarz wyznaczy datę rozwiązania lub pojawią się skurcze przepowiadające poród.

 

Myślę, że część druga podpowiedzi pojawi się niebawem na blogu.

Powodzenia bliźniacze mamy!

JM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.