Miejsca

Kolejkowo. Fascynujący świat w miniaturze.

Kolejkowo. Fascynujący świat w miniaturze. JantkowaMama blog.

Kolejkowo. Realny świat pomniejszony 25-krotnie.

Ciekawie jest spojrzeć na świat z innej perspektywy. Stać się choć na chwilę gigantem i ogarnąć wzrokiem całe miasto. Spojrzeć na wszystko i wszystkich z góry. Dosłownie. A przy tym fajnie, rodzinnie spędzić czas. Podziwiając, zachwycając się i dobrze się bawiąc. Można? Można.

W Gliwicach przy Centrum Handlowym Europa Centrala znajduje się Kolejkowo – ogromna makieta kolejowa. Miejsce inne niż wszystkie. Wyjątkowe. Stworzone przez pasjonatów modelarstwa, którzy dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość Śląska (i nie tylko samego Śląska). W Kolejkowie powstały miniatury autentycznych budowli z regionu, m.in. dworzec PKP w Gliwicach czy gliwicki ratusz. Makieta nie jest nieruchomą ekspozycją, ale tętniącą życiem wystawą. Poruszają się po niej pociągi, samochody, pływa statek – wszystko to, co w ruchu było oczywiście największą atrakcją dla dzieci.

Z dbałością o każdy najmniejszy szczegół stworzone zostały scenki z miejskiego i wiejskiego życia na Górnym Śląsku. Podejrzeć można pracę górników, policjantów, czy strażaków w trakcie akcji ratunkowej. Podglądamy zwyczajną codzienność miniaturowych mieszkańców Kolejkowa. Ich domy, wyjście na zakupy, podróż autobusem, sobotni festyn, pogaduszki w parku z sąsiadką, nabożeństwo przy kapliczce, zabawę na placu zabaw, czy plewienie w ogródku.

Fakty i liczby.

  • 460 metrów torowiska,
  • 12 pociągów,
  • 58 wagonów,
  • 195 samochodów,
  • 235 budynków, w tym autentycznych miniatur ze Śląska,
  • 3200 figurek ludzi i zwierząt,
  • pływający statek,
  • liczne mosty, tunele, perfekcyjnie odwzorowana przyroda i przedmioty życia codziennego.

Już same liczby robią wrażenie.

Lokomotywy w Kolejkowie poruszają się ze średnią prędkością 1,5 km/h.

W miniaturowym świecie dzień trwa 9 minut, a noc 4 minuty.

Dla dzieci i dorosłych. 

Dzieci zachwycają się w Kolejkowie przede wszystkim tym wszystkim co się rusza, świeci, wydaje dźwięki. Pociągi, pędzące ulicami samochody, tramwaje, statek to główne atrakcje tego miejsca. Jaś i Antek biegali od makiety do makiety i bacznie obserwowali wszystko to, co się na nich działo. Zadawali mnóstwo pytań również o to, co przedstawiają poszczególne scenki w miniaturowym świecie. Byli zainteresowani szczególnie makietą przedstawiającą kopalnię i warsztat samochodowy. Stali i przyglądali się bacznie każdej maleńkiej postaci.

Fajne jest to, że w Kolejkowie przygotowana została specjalnie dla dzieci sala zabaw. Właśnie tam chłopcy spędzili jeszcze sporo czasu po tym, gdy nacieszyli się już całą kolejarską wystawą. Mama przy okazji też chwilę odpoczęła na miękkich sofach. A co!

My dorośli zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na precyzję wykonania poszczególnych makiet. Ta dbałość o najmniejsze detale wywarła na nas ogromne wrażenie. I ta świadomość, że jedną figurkę robi się kilka godzin, a co dopiero przygotować tak ogromną ekspozycję. Wielki szacunek i podziw dla Twórców.

Ceny biletów.

Normalny / 19 zł

Ulgowy / 15 zł

Dzieci do 3 lat zwiedzają Kolejkowo bezpłatnie.

Czy warto?

Jak najbardziej warto wybrać Kolejkowo za cel rodzinnej wycieczki.  My wyszliśmy z tego miejsca bardzo zadowoleni. Chłopcy ponad 2 godziny chodzili między makietami i obserwowali samochody, pociągi, czekali na burzę i padający co kilka minut deszcz w miniaturowej Rudzie Śląskiej. O nudzie nie było mowy. Najlepszą rekomendacją Kolejkowa niech będzie fakt, że Jaś i Antoś co rusz pytają: Mama, Tata, kiedy jedziemy znowu na pociągi? A to oznacza, że pomysł na spędzenie czasu w Kolejkowie był strzałem w dziesiątkę.

Zobaczcie sami niewielką część tego, co w Kolejkowie można zobaczyć.

 

Kolejkowo. JantkowaMama blog. Kolejkowo. JantkowaMama blog.

Do kolejnego!

JM

4 thoughts on “Kolejkowo. Fascynujący świat w miniaturze.

    1. Oczywiście, że wypada 🙂 Tym bardziej, że w Kolejkowie ukryte są scenki “dla dorosłych”, których lepiej aby dzieci nie widziały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.